چیدمان اتاق خواب می تواند بسیار مشکل باشد. فضای شما به طور ایده آل باید تعادل تخت را به عنوان نقطه کانونی در کنار فضای ذخیره سازی کافی و مسیرهای پیاده روی برای حرکت راحت در اطراف ایجاد کند. باید برای استراحت و همچنین فراهم کردن فضای کافی برای آماده شدن هر روز مساعد باشد.

اگر اتاق خواب به خصوص کوچک باشد، بلند و باریک باشد، یا اگر دارای عناصر ناخوشایندی مانند پنجره های کناری یا سقف شیب دار باشد، همه موارد فوق می توانند مشکلات طراحی را ایجاد کنند.

در اینجا ما به ایده‌های چیدمان اتاق خواب برای اتاق‌های بزرگ و کوچک نگاه می‌کنیم، با یادداشت‌هایی از طراحی که به شما کمک می‌کند تا ظاهر خانه خود را شیک اجرا کنید.

در اصل، مربع ها ساده ترین شکل برای کار هستند، زیرا گوشه های نامناسبی وجود ندارد و هنگام قرار دادن مبلمان، انتخاب بیشتری خواهید داشت.

معمولاً می توانید با قرار دادن تخت خود در مرکز در مقابل طولانی ترین دیوار و رزرو با میزهای کنار تخت، تقارن خوبی ایجاد کنید. به همین ترتیب، اگر تخت خود را در مقابل یک نقطه کانونی مانند شومینه یا پنجره قرار دهید، احساس تعادل ایجاد می کند.

هر فرورفتگی یا طاقچه فضای ذخیره سازی آماده ایجاد می کند. به جای آن، اگر مجموعه ای از کمد لباس های مجهز را در امتداد یک دیوار قرار می دهید، با گنجاندن یک قفسه باز یا حتی یک صندلی توکار، تنوع ایجاد کنید - گاهی اوقات یک ردیف از درهای کمد می تواند کمی با ابهت به نظر برسد. .

قرار دادن تخت روی یک دیوار ممکن است باعث صرفه جویی در فضای شما شود، اما مسدود کردن دسترسی به یک طرف از نظر جریان اتاق شما منطقی تر است.
شما می توانید با انتخاب یک پوستر چهار پوسته با سایبان، یک ویژگی واقعی از یک تخت در مرکز اتاق خود ایجاد کنید - درام بیشتر برای همان ردپا.

اتاق خواب های طولانی و باریک

یکی از بهترین راه‌ها برای شکستن یک اتاق خواب باریک و طولانی این است که تخت خود را در مرکز، به موازات دیوارهای کوتاه‌تر خود قرار دهید و سپس راهروهای کوچکی در اطراف آن بسازید. یک سر اتاق باریک شما می تواند یک انباری کاربردی یا یک میز آرایش و آینه داشته باشد، و دیگری می تواند با یک حمام مستقل کمی دلپذیرتر باشد.

با این حال، اگر اتاق خواب شما به قدری باریک است که نمی تواند به راحتی روی تختی که به صورت افقی قرار گرفته است قرار بگیرد، پس باید در چیدمان خود کمی هوشمندانه تر عمل کنید. در این مثال، قرار دادن مبلمان تا جایی که می‌توانید در مرکز اتاقتان مفید است.

 تخت با یک تاج یا پاف در پای آن، فضایی برای مانور دادن در اطراف، به دنبال آن یک قسمت نشیمن و میز قهوه، یا در اتاق خواب های بسیار طولانی که می تواند به یک پارتیشن گچی تبدیل شود. 

یک درب اتاق خواب استاندارد وقتی باز است 30 اینچ به فضای شما می‌تابد - در یک اتاق خواب باریک، نصب درب کشویی ممکن است منطقی‌تر باشد.
یک اتاق خواب باریک معمولاً دارای یک راهروی ضعیف در دو طرف تخت است، بنابراین تا جایی که ممکن است ویژگی های دیواری - چراغ های دیواری، قفسه ها، آینه های بزرگ - را در اولویت قرار دهید.

اتاق خواب ها با یک پنجره کناری

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که یک پنجره کناری دارید، با قرار دادن تخت  خود در مرکز اتاق، نقطه کانونی را به حداکثر برسانید، و جایگاه را برای یک صندلی پنجره با فضای ذخیره سازی مفید در زیر آن یا برای قرار دادن یک میز و صندلی پایین آزاد بگذارید. این یک اشتباه رایج است که میز آرایش را در زیر پنجره قرار دهید، این می تواند نور طبیعی را قربانی کند و پانسمان پنجره را مسدود کند.

اگر مجبورید تخت خود را در زیر پنجره قرار دهید، یک طرح کم بخرید یا یک تاج برای ساخت یک قاب چوبی یا ام دی اف سطح پایین سفارشی تهیه کنید تا نور را مسدود نکنید.

فرش اتاق خواب معمولاً در زیر تخت قرار می گیرد، اما استفاده از آن در ردپای پنجره خلیجی می تواند نقطه کانونی را به پنجره و نمای فراتر از آن تغییر دهد.
پنجره های کناری نور طبیعی را ده برابر افزایش می دهند، بنابراین پرده های کرکره ای ضروری هستند.

اتاق خواب های کوچک

در یک اتاق خواب کوچک، مصالحه هایی وجود دارد که باید انجام شود، و در انجام این کار، همیشه توصیه می کنیم مبلمان را فدای جریان کنید. بالا رفتن از روی تختی که خیلی بزرگ است یا فشردن به پهلو از کنار کمد لباس خسته‌کننده خواهد شد، اما فدا کردن میزهای کنار تخت برای قفسه‌های کوچک دیواری، یا نگه‌داشتن لباس‌ها در زیر رختخواب، به مراتب کمتر.

اتاق‌خواب‌های کوچک معمولاً از راه‌حل‌های سفارشی سود می‌برند - کابین‌ها یا قفسه‌هایی که در بالای اتاق قرار می‌گیرند، کمدهای یکپارچه در صورتی که فضا اجازه می‌دهد، یا یک تخت پلت فرم سفارشی که کاملاً در زیر پنجره شما قرار می‌گیرد  . و مبلمان دو منظوره ضروری است - یک صندوق در کنار تخت شما هم میز کنار تخت و هم انباری است.

مینی قفسه های دیواری جایگزین مناسبی برای میزهای کنار تخت هستند و به همین ترتیب می توانید چراغ های کنار تخت را با چراغ های دیواری جایگزین کنید.
مانند همتای باریک خود، اتاق خواب های کوچک می توانند از درهای کشویی بهره مند شوند.


سقف های شیب دار و اتاق های اتاق زیر شیروانی

سقف شیب دار به ناچار فضای در دسترس شما را به خطر می اندازد، اما این می تواند با کمدهای مجهز بهینه شود. این نمونه صورتی رژگونه افسانه ای با سخت افزار برنجی شیک برای خود یک ویژگی است.

یک راه حل کمتر واضح این است که تخت خود را در مقابل سقف شیبدار خود قرار دهید - می تواند ایده خوبی باشد که یک تخت را زیر لبه بام قرار دهید و یک پرده آویزان کنید تا گوشه ای کوچک ایجاد کنید.

اتاق‌های خواب با سقف شیب‌دار واقعاً برای تخت‌خواب‌های کودکان عالی هستند، جایی که می‌توانید احساسی امن و لانه مانند ایجاد کنید.

اتاق خواب شما باید فضایی باشد که در پایان یک روز شلوغ منتظر بازگشت به آن هستید. اگر مطمئن نیستید که هنگام تزئین فضای خواب خود به چه نکاتی توجه کنید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.
این نکات کلیدی تایید شده توسط طراحان را در ذهن داشته باشید، چه در حال تجهیز اتاق خود از ابتدا هستید و چه فقط به برخی از ارتقاء های عقب افتاده رسیدگی می کنید.

اطمینان حاصل کنید که فضای شما تنگ نیست
مطمئناً، ایده یک تشک بزرگ ممکن است زیبا و مجلل به نظر برسد، اما اگر باعث شود کل فضای خواب شما در نتیجه کوچک به نظر برسد، نه.

بهم ریختگی را کاهش دهید
همانطور که نمی خواهید اتاق خوابتان با مبلمان تنگ شود، نمی خواهید اتاق خوابتان با لوازم جانبی و سایر وسایل نیز به هم ریخته باشد. Cox نکاتی را در مورد ایمن کردن فضای ذخیره سازی حتی اگر اتاق شما کوچک است ارائه می دهد.

"مطمئن شوید که میز کنار تخت شما دارای یک کشو است، از دامن تخت و جعبه های زیر تخت استفاده کنید و برای استفاده از فضای عمودی، یک کمد یا دراور بلندتر انتخاب کنید.

رنگ ها را آرام نگه دارید
اتاق خواب شما احتمالاً جایی نیست که در آن همه چیزهای نئونی را آزمایش کنید.پس به دنبال رنگ های آرام و ملایم بروید

مقداری مبلمان اضافی اضافه کنید
البته اتاق خواب شما باید بیش از یک تخت، کمد و میز خواب باشد. راه های دیگری را در نظر بگیرید که در آن قصد دارید از فضا استفاده کنید و بر اساس آن اثاثیه بخرید.

با توجه به رایج‌تر شدن کار از خانه در حال حاضر، ممکن است بخواهید یک میز کوچک مجهز به لامپ کار و مانیتور کامپیوتر ایجاد کنید، به خصوص اگر خانه‌ای را با بسیاری از اعضای خانواده یا هم اتاقی‌های خود به اشتراک می‌گذارید و به مکان آرامی برای فکر کردن نیاز دارید.

کمی کاغذ دیواری آویزان کنید
برو و به آن دیوارها کمی عشق بده!

آن جکسون از Ann Jackson Art می گوید: «الگوهای لایه بندی اتاق را جذاب تر و جذاب تر می کند. استفاده از کاغذ دیواری در اتاق خواب می تواند به این امر بیافزاید و فضا را بالا ببرد.

آمادگی برای تغییر دما
در یک یادداشت مرتبط، هنگام خرید ملحفه‌های خود، حداقل یک ست مناسب برای زمستان بگیرید و اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که هر چهار فصل را تجربه می‌کند، برای بهار و تابستان بهتر است.

فلانل برای ماه‌های سردتر عالی است، در حالی که کتانی تنفسی به شما این امکان را می‌دهد که در شب‌های گرم‌تر بخوابید..

برخی از لامپ ها را فراموش نکنید
شما به چند گزینه نورپردازی نیاز دارید تا مجبور نباشید تنها به نور بالای خود متکی باشید.

حداقل برای یکی از میزهای خواب خود یک چراغ رومیزی بردارید (یا چند لامپ شیک آویزان کنید) و یکی دیگر را روی کمد قرار دهید. این چراغ‌های کوچک‌تر وقتی با یک کتاب یا برنامه تلویزیونی قبل از چرت زدن به پایان می‌رسید، مفید خواهند بود.

به علاوه، وقتی مجبور نیستید برای روشن یا خاموش کردن چراغ‌ها از رختخواب بلند شوید، از خودتان تشکر خواهید کرد—خوب است که همیشه حداقل یک لامپ در دسترس داشته باشید.

سوالات متداول

  • برای دکوراسیون اتاق خواب از کجا باید شروع کرد؟

با انتخاب تخت و تشک مناسب بر اساس ابعاد اتاق خود شروع کنید. می‌خواهید مطمئن شوید که فضای کافی برای قدم زدن در اطراف وجود دارد و مبلمان اضافی را نیز شامل می‌شود.

  • چگونه می توانم اتاق خوابم را با بودجه کم تزئین کنم؟

در صورت کمبود بودجه، فریم‌های تخت و مبلمان بزرگ‌تر را به‌صورت دست دوم از مکان‌هایی مانند فیسبوک مارکت‌پلیس یا فروشگاه‌های دست دوم محلی خریداری کنید. همچنین می‌توانید تخت‌خواب‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری را از Costco یا Target انتخاب کنید، بر خلاف ست‌های لوکس.

  • چگونه می توانم اتاق خواب خود را دنج جلوه دهم؟

لایه بندی کلید است. پتوهای پرتابی، قالیچه های پر پرز، و دکورهای بافته شده را برای بافت های نرم ترکیب کنید. رنگ های گرم مانند کرم و قهوه ای نیز می توانند لطافت را القا کنند.