آیا زمان بیشتری را صرف خوابیدن می کنید تا اینکه بخوابید؟ تو تنها نیستی. برای یادگیری "چگونه سریع بخوابیم"، ضروری است که بر محیط و عادات خود تمرکز کنید. ایجاد یک اتاق خواب آرام و راحت و ایجاد یک روال ثابت قبل از خواب می تواند به طور قابل توجهی توانایی شما را برای به خواب رفتن سریع بهبود بخشد. کاهش زمان صفحه نمایش قبل از خواب و تمرین تکنیک های آرامش بخش نیز می تواند مفید باشد. بیایید همه این نکات را با جزئیات بحث کنیم.

شما برای سریع خوابیدن بیش از حد به خودتان سخت می گیرید که باعث ایجاد چرخه ای از اضطراب و انرژی اعصاب خردکن می شود که ذهن ما را بیدار نگه می دارد. وقتی ذهن ما نمی‌خوابد، پیگیری آن برای بدن دشوار است. در دنیایی که سرعت زندگی به نظر می رسد همیشه در حال افزایش است، یادگیری نحوه سریع خوابیدن می تواند کیفیت زندگی، خلق و خو و بهره وری شما را بهبود بخشد.

 

 

این مقاله به روش‌هایی با پشتوانه علمی می‌پردازد که به شما کمک می‌کنند تا در کمتر از 10 ثانیه، 40 ثانیه یا حتی در 1 ثانیه سریع بخوابید، همراه با نگاهی به مکانیک خواب و تنظیمات سبک زندگی برای بهداشت خواب بهتر. برخی از ترفندهای اثبات شده علمی وجود دارد که می توانید از آنها پیروی کنید و بدن خود را در لحظه خاموشی راهنمایی کنید. در زیر چند روش/تکنیک وجود دارد که می تواند به شما کمک کند سریعتر به خواب بروید:

چگونه سریع بخوابیم؟
رسیدن به خواب سریع لازم نیست پیچیده باشد. برای کسانی که می‌پرسند چگونه سریع بخوابند، راه حل زیر است:

برنامه منظم: برای تنظیم ساعت بدن خود به یک برنامه خواب منظم پایبند باشید.
محیط خواب خود را بهینه کنید: مطمئن شوید که اتاق خواب شما خنک، تاریک و ساکت است.
محدود کردن زمان نمایشگر: حداقل یک ساعت قبل از خواب از نمایشگرها برای کاهش قرار گرفتن در معرض نور آبی خودداری کنید.
ذهن آگاهی و آرامش: برای آرام کردن ذهن، از تکنیک های آرامش بخش، که شامل تنفس عمیق یا مدیتیشن است، استفاده کنید.
ورزش بدنی: در برخی از ساعات روز به فعالیت بدنی منظم بپردازید، اما از تمرینات شدید نزدیک به خواب خودداری کنید.
اجتناب از محرک ها: مصرف کافئین و نیکوتین را محدود کنید، به خصوص در ساعات قبل از خواب.
با ادغام این تمرین‌ها در روال‌های معمول خود، زمینه را برای شروع سریع‌تر خواب آماده می‌کنید و راه را برای یک شب آرام که هم بدن و هم ذهن را جوان می‌کند هموار می‌کنید.

روش نظامی: چگونه در 10 ثانیه به خواب برویم
به طور کلی، یک فرد ممکن است به یک طلسم جادویی نیاز داشته باشد تا در 10 ثانیه بخوابد. با این حال، درست مانند جادوها، با ثبات و تمرین، در نهایت می توانید به هدف نقطه 10 ثانیه ای برسید. در زیر چند تکنیک استفاده شده توسط افراد نظامی در طول جنگ جهانی دوم برای سریع خوابیدن و حتی به خواب رفتن در 10 ثانیه آورده شده است:

 • فقط تمام صورت خود از جمله ماهیچه های دهان را شل کنید.
 • برای رهایی از تنش باید شانه‌هایتان را پایین بیاورید تا دست‌هایتان به کنار بدنتان بیفتد.
 • بازدم را تمرین کنید و قفسه سینه خود را شل کنید.
 • تمام بدن خود از جمله پاها، ران ها و ساق پا را شل کنید.
 • با تصور یک صحنه آرامش ذهن خود را برای حداقل 10 ثانیه باز کنید.
 • اگر این تکنیک ها برای شما کارساز نبود، فقط سعی کنید کلمه "بیش از حد فکر نکنید" را برای بیش از 10 ثانیه بگویید. خواهید دید که در 10 ثانیه می توانید بخوابید!

حتی پس از پیروی از تمام این تکنیک‌ها، اگر نمی‌توانید بخوابید، فقط روی پایه‌های تنفس نظامی و روش‌های آرام‌سازی عضلات کار کنید. همچنین، به خواندن تکنیک های بیشتر بر اساس نحوه تمرین موثر آنها ادامه دهید.

چگونه در 40 ثانیه سریع بخوابیم؟
سریع خوابیدن در 40 تا 60 ثانیه روشی است که بیشتر بر روی تنفس و ماهیچه های شما تمرکز می کند، همچنین به شما کمک می کند ذهن خود را خاموش کنید و شما را به رختخواب خود بازگرداند. اگر می‌خواهید این هک را شروع کنید، ممکن است این تکنیک مدتی طول بکشد تا کار کند. این روش به روش 4-7-8 تنفس معروف است.

روش تنفس 4-7-8
اگر قدرت‌های مدیتیشن و تجسم را با هم ترکیب کنید، این تکنیک‌های تنفس موثرتر می‌شوند و به شما کمک می‌کنند با گذشت زمان سریع بخوابید. با این حال، اگر از برخی مشکلات تنفسی، از جمله آسم یا COPD رنج می برید، باید قبل از شروع آن با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این امر می تواند علائم شما را کاهش دهد.

برای آماده سازی، فقط نوک زبان خود را در مقابل دیواره های دهان خود، پشت دو دندان جلو قرار دهید. سعی کنید زبان خود را همیشه در آنجا نگه دارید و در صورت نیاز لب های خود را داخل آن جمع کنید. مراحل زیر را بخوانید تا در 40 ثانیه سریع بخوابید.

نحوه انجام چرخه تنفس 4-7-8
برای انجام روش تنفس 4-7-8 می توانید روش های داده شده را دنبال کنید:

 • لب های خود را از هم باز کنید و در حین بازدم از دهان، صدایی هق هق ایجاد کنید.
 • لب های خود را ببندید و از طریق بینی نفس بکشید، 1 تا 4 در سر خود بشمارید و سعی کنید بخوابید.
 • سعی کنید نفس خود را به مدت 7 ثانیه حبس کنید.
 • پس از آن، حداقل 8 ثانیه با صدای هوش نفس خود را بیرون دهید.
 • سعی کنید بعد از هر چرخه بیش از حد هوشیار نباشید. در عوض، سعی کنید و بدون فکر آن را تمرین کنید.
 • این چرخه را برای چهار نفس کامل کامل کنید. اگر زودتر از زمان مورد انتظار احساس آرامش می کنید، اجازه دهید بدنتان بخوابد. قبل از شروع، فقط تمرین تکنیک 4-7-8 را شروع کنید در حالی که تصور کنید هنگام بازدم تنش از بدن شما خارج می شود. همانطور که این کار را انجام می دهید، بیشتر روی آرامش و در حالت راحت تمرکز کنید.

آرامش پیشرونده عضلانی (PMR): کلیدی برای سریع خوابیدن
آرام سازی پیشرونده عضلانی، همچنین به عنوان آرامش عمیق شناخته می شود، به شما کمک می کند تا شل شوید. آرام سازی پیشرونده عضلانی (PMR) تکنیکی است که توسط دکتر ادموند جاکوبسون در اوایل قرن بیستم توسعه یافت. این بر اساس تمرین ساده کشش یا سفت کردن یک گروه عضلانی در یک زمان است که پس از آن مرحله آرام سازی با رها شدن تنش انجام می شود. هدف آگاهی بیشتر از احساسات فیزیکی و یادگیری تفاوت بین تنش و آرامش در بدن است. در اینجا نحوه استفاده از PMR برای سریع خوابیدن آمده است: این ترفندی است که به شما در درمان بی خوابی و همچنین حل مشکل مورد بحث ما کمک می کند - چگونه سریع بخوابیم؟ در اینجا نحوه استفاده از PMR برای به خواب رفتن سریعتر آمده است:

یک موقعیت راحت پیدا کنید: با قرار گرفتن در یک موقعیت راحت دراز کشیدن در تخت خود شروع کنید. چشمان خود را ببندید و چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید.
گروه‌های عضلانی تنش‌دار و آرام: از پاهای خود شروع کنید و در بدن خود ادامه دهید. هر گروه عضلانی (مانند ساق پا، ران ها، باسن، شکم، بازوها، شانه ها و صورت) را تقریباً به مدت 5 ثانیه منقبض کنید و سپس آن را به مدت 30 ثانیه شل کنید. به احساس رها شدن تنش در هر گروه عضلانی به خوبی توجه کنید.
نفس عمیق بکشید و تکرار کنید: همانطور که تنش را از هر گروه عضلانی آزاد می کنید، تمرین را با نفس های عمیق و آرام ترکیب کنید. این اثر آرامش بخش را تکمیل می کند و بدن شما را برای خواب آماده می کند.
تصور کنید که تنش از بدن شما خارج می شود: تصور کنید که استرس و اضطراب با هر بازدم از بدن شما خارج می شود. در حالی که به تدریج هر قسمت از بدن خود را آرام می کنید، حالتی از استراحت و آرامش کامل را تجسم کنید.
با یک اسکن ذهنی پایان دهید: هنگامی که تمام گروه های عضلانی را گذراندید، یک اسکن ذهنی از بدن خود برای هر تنش باقی مانده انجام دهید. اگر چیزی پیدا کردید، روی تنش کردن و سپس آرام کردن آن مناطق خاص تمرکز کنید.
از آرامش لذت ببرید: چند لحظه در حالت آرامش خود بمانید، از احساس آرامش و آرامش لذت ببرید. به خودتان اجازه دهید به طور طبیعی به خواب بروید
این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کنند تا در 40 تا 60 ثانیه آرام شوید، آرام شوید و سریع بخوابید. با این حال، اگر حتی پس از انجام تمام این تکنیک‌ها نمی‌توانید فوراً بخوابید، باید یک تست خواب در خانه رزرو کنید و خود را بررسی کنید، همچنین با پزشک مشورت کنید.

چالش های رایج مردم با به خواب رفتن سریع مواجه می شوند
بسیاری از افراد به دلایل مختلف برای سریع خوابیدن مشکل دارند. برخی از رایج ترین چالش ها عبارتند از:

1. محیط خواب نامناسب: محیط خواب ناخوشایند مانند اتاقی که خیلی سرد یا گرم است

2. برنامه خواب نامنظم: الگوی خواب نامنظم مانند رفتن به رختخواب در زمان های مختلف هر شب، می تواند ساعت داخلی بدن را گیج کند.

3. قرار گرفتن بیش از حد در معرض صفحه نمایش: نورهای ساطع شده از دستگاه های الکترونیکی با تولید ملاتونین، هورمون مسئول خواب، تداخل می کنند و شروع خواب را به تاخیر می اندازند.

4. استرس و اضطراب: سطح بالای استرس و اضطراب می تواند ذهن را فعال نگه دارد و خواب سریع را دشوار کند.

5. تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی: مصرف کافئین، نیکوتین یا الکل نزدیک به زمان خواب می تواند مانع از خواب رفتن شود.

نتیجه
در حالی که روش های شرح داده شده راه حلی برای این سوال ارائه می دهند - چگونه سریع بخوابیم؟ تجربیات فردی ممکن است در این روش ها متفاوت باشد. ثبات و پشتکار کلید تسلط بر این تکنیک ها است. به یاد داشته باشید، خواب با کیفیت به همان اندازه که ویتامین های متعادل و ورزش منظم مهم است، ستون سلامتی است. با گنجاندن این استراتژی ها در برنامه روزانه خود، نه تنها یاد می گیرید که سریع بخوابید، بلکه در حال سرمایه گذاری روی سلامت و رفاه کلی خود هستید.

سوالات متداول مربوط به نحوه سریع خوابیدن
 چطوری همین الان سریع بخوابم؟
پاسخ برای اینکه سریع بخوابید، یک برنامه خواب آرام ایجاد کنید، از مصرف کافئین و صفحه نمایش قبل از خواب اجتناب کنید و مطمئن شوید که محیط خواب شما خنک، تاریک و ساکت است. تمرین تنفس عمیق یا آرام سازی پیشرونده عضلانی نیز می تواند به سرعت بخشیدن به این روند کمک کند.
چگونه خودم را خواب آلود کنم؟
پاسخ برای اینکه خود را خواب آلود کنید، به فعالیت های آرامش بخش مانند خواندن کتاب، حمام آب گرم یا گوش دادن به موسیقی ملایم بپردازید. پرهیز از فعالیت‌های محرک و نمایشگرها و کم‌نور کردن نور نیز می‌تواند باعث خواب آلودگی شود.
قانون 10-3-2-1-0 برای خواب چیست؟
پاسخ قانون 10-3-2-1-0 برای خواب شامل موارد زیر است: 10 ساعت قبل از خواب کافئین نخورید، 3 ساعت قبل از آن غذا نخورید، کار را 2 ساعت قبل به پایان برسانید، یک ساعت قبل از صفحه نمایش پرهیز کنید، و هدف خود را برای 0 ضربه چرت زدن در خواب تعیین کنید. صبح برای ایجاد یک روال خواب سالم.
چگونه خواب را القا کنیم؟
پاسخ برای القای خواب، قرار گرفتن در معرض نور به خصوص نور آبی صفحه نمایش را قبل از خواب محدود کنید. یک برنامه خواب ثابت، یک محیط اتاق خواب راحت، و اجتناب از وعده های غذایی سنگین یا ورزش شدید نزدیک به زمان خواب نیز می تواند کمک کننده باشد.
کدام نقطه فشار شما را فوراً به خواب می برد؟
پاسخ نقطه فشاری معروف به "دروازه روح" که بر روی چین بیرونی مچ دست شما در زیر انگشت کوچک قرار دارد، می تواند با فشار ملایم به خواب کمک کند. اعمال فشار ملایم و ثابت به این ناحیه می تواند ذهن را آرام کند و خواب را بهبود بخشد.
بهترین حالت برای سریع خوابیدن چیست؟
پاسخ بهترین حالت برای به خواب رفتن سریع، حالتی است که برای فرد راحت‌تر باشد. با این حال، خوابیدن به پشت اغلب توصیه می شود، زیرا به سر، گردن و ستون فقرات شما اجازه می دهد در وضعیت خنثی قرار گیرند و تنش را کاهش داده و خواب بهتری داشته باشید.
چگونه می توانم زودتر بخوابم؟
پاسخ برای اینکه زودتر بخوابید، به تدریج زمان خواب خود را تنظیم کنید و هر شب 15 تا 30 دقیقه زودتر به تخت خواب بروید. یک برنامه خواب ثابت داشته باشید، یک برنامه خواب آرام ایجاد کنید و مطمئن شوید که محیط خواب شما برای خواب مناسب است.