خواب یکی از نیازهای اساسی بشر است که بر سلامت جسمی و روانی او تاثیر دارد. برای داشتن یک خواب کافی و با کیفیت، عوامل مختلفی مانند محیط خواب، روتین روزانه، تغذیه و فعالیت بدنی نقش دارند. اما شاید مهمترین عامل در خواب، تشک است که روی آن خوابیده میشود. تشک باید به گونه ای باشد که بتواند حمایت مناسب را از ستون فقرات و عضلات بدن فراهم کند و فشار ناخواسته را به حداقل برساند. همچنین تشک باید با سلایق و نیازهای شخصی هر فرد سازگار باشد. با توجه به اینکه هر فرد دارای وزن، قامت، حالت خواب و حساسیت های مختلف است، انتخاب یک تشک مناسب ممکن است چالش برانگیز باشد. بازار تشک ها دارای تنوع زیادی است و انواع مختلفی از تشک ها با جنس، شکل، اندازه، طراحی و قابلیت های متفاوت عرضه میشوند. یکی از معیارهای مهم در انتخاب تشک، درجه نرمی و سفتی آن است. بعضی افراد ترجیح میدهند روی یک تشک سفت و سخت خوابیده و بعضی دیگر روی یک تشک نرم و لطیف. هر دو نوع تشک دارای مزایا و معایب خود هستند که بستگی به عوامل مختلف دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوتها، شباهت ها، مزایا و معایب تشک نرم و سفت بپردازیم و نکات مهم را در انتخاب آنها ذکر کنیم.

چگونه تشک نرم و سفت را شناسایی کنیم؟

ساده ترین روش لمس کردن تشک است. چگونه میتوانید با لمس کردن تشک نرم و سفت را تشخیص دهید؟

• اگر با دست خود فشار دهید و تشک به راحتی فرو رود، یعنی تشک نرم است. اگر با دست خود فشار دهید و تشک کمی فرو رود یا اصلاً فرو نرود، یعنی تشک سفت است.

• اگر روی تشک بنشینید و بدن شما به طور مساوی پخش شود، یعنی تشک نرم است. اگر روی تشک بنشینید و بدن شما به طور نامساوی پخش شود یا احساس کنید که روی چیز سختی نشستهاید، یعنی تشک سفت است.

• اگر روی تشک دراز کشیده و احساس کنید که بدن شما به طور کامل حمایت میشود، یعنی تشک نرم است. اگر روی تشک دراز کشیده و احساس کنید که بدن شما به طور ناقص حمایت میشود یا در نقاط خاص درد میکند، یعنی تشک سفت است.

تشک مناسب چیست؟
جدای از ترجیحات شخصی، عامل اصلی در انتخاب تشک مناسب سلامت ستون فقرات شماست. ستون فقرات به طور طبیعی دارای سه انحنای خفیف است و حتی زمانی که شما افقی هستید باید از آنها حمایت شود.

یک تشک خوب بدن شما را در حالت خنثی نگه می دارد. این بدان معنی است که ستون فقرات شما در انحنای خفیف طبیعی خود قرار می گیرد و سر، شانه ها، باسن و پاشنه های شما در یک راستا قرار دارند. در یک تشک کامل، شما نباید هیچ فشاری را احساس کنید، تقریباً انگار در حال شناور هستید. با گذشت زمان، تشک مناسب می تواند ماهیچه ها را شل کند، خواب بهتری داشته باشد و حتی وضعیت بدن را بهبود بخشد. تشک نامناسب می‌تواند باعث بیدار شدن شما با کمردرد، به‌ویژه در اطراف ستون فقرات شود و به‌طور کلی، خواب سالم را مختل کند.

تفاوت بین سفت و نرم چیست؟
تفاوت آشکار بین تشک سفت روی تشک نرم، احساس است. تشک سفت در لمس سفت تر است و قدرت کمتری دارد. تشک نرم تر با اعمال فشار راحت تر فشرده می شود
.

مهم است که توجه داشته باشید که احساس تشک فقط به دو دسته تقسیم نمی شود - بلکه بیشتر یک طیف است. این به این معنی است که انتخاب های زیادی وجود دارد که می تواند هم مثبت و هم منفی باشد.

انواع تشک را می توان از همه مواد ساخت. سفتی یا نرمی تشک یا به کشش فنر یا کشش کلی ساخت داخل تشک بستگی دارد. با این حال، تشک همچنین می تواند شامل یک لایه بیرونی یا مقداری روکش باشد که بر استحکام درک شده تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، یک رویه فوم مموری می تواند یک احساس سطحی از سفتی ایجاد کند اما در واقع خواص یک تشک واقعا سفت را ندارد.

هر دو نوع تشک در بودجه های متنوعی وجود دارند. با این حال، برای به دست آوردن دقیقاً آنچه می خواهید، می تواند ارزش کمی هزینه اضافی را داشته باشد.

مزایای تشک سفت
برای کسانی که کمر درد دردسرساز را تجربه نمی کنند، تشک سفت معمولا راحت تر خواهد بود. هنگامی که روی سطح محکم‌تری می‌خوابید، استخوان‌ها بیشتر فشار را جذب می‌کنند، به این معنی که فشار کمتری بر عضلات، رگ‌ها و شریان‌ها وارد می‌شود. عضلات کمتر تحت فشار قرار می گیرند و گردش خون بهبود می یابد.

تشک سفت همچنین از ریزش کمر شما جلوگیری می کند که می تواند اکسیژن بیشتری را در هنگام خواب دریافت کند. افتادگی کمتر می تواند به معنی توزیع وزن بدن به طور یکنواخت باشد، به این معنی که هیچ یک از اعضای بدن فشار زیادی را تحمل نمی کند.

تشک های سفت عموماً برای کسانی که به پشت می خوابند بهتر است، زیرا سطح پایدارتر و یکدست تری را فراهم می کند. افرادی که معده می‌خوابند روی تشک‌های سفت‌تر نیز بهتر عمل می‌کنند.

معایب تشک سفت
در یک سطح سطحی، تغییر از یک تشک نرم تر به سخت تر در ابتدا می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. این معمولا با گذشت زمان کمتر قابل توجه می شود.

برای کسانی که مشکلات خاص کمر مانند آرتریت و اسکولیوز دارند، تشک سفت‌تر در واقع می‌تواند درد را تشدید کند. به همین دلیل ضروری است که قبل از خرید در مورد تشک تحقیق کنید.

مزایای تشک نرم
تشک نرم تر معمولاً برای کسانی که روی تشک استاندارد کمردرد دارند یا کسانی که از قبل مشکلات کمر دارند توصیه می شود. آنها همچنین برای افراد سبک‌تر توصیه می‌شوند، زیرا تشک سخت‌تر ممکن است به هیچ وجه برای آنها فشرده نشود.

تشک‌های نرم‌تر معمولاً برای کسانی که به پهلو می‌خوابند بهتر است، زیرا شانه‌ها و باسن را بهتر نگه می‌دارند. در کنار، تشک نرم‌تر، ستون فقرات را بهتر تراز می‌کند.

معایب تشک نرم
اگرچه تشک‌های نرم راحت‌تر و مجلل‌تر به نظر می‌رسند، اما در واقع می‌تواند باعث مشکلات کمر برای افرادی که در پشت و شکم می‌خوابند، و کسانی که وزن بیشتری دارند، ایجاد کند.

تشک های نرم نیز می توانند برای مشترکین تخت مشکل ساز باشند. شریک سنگین تر ممکن است بیشتر به داخل فرو رود و سطح خواب را نامتعادل کند. یافتن استحکامی که برای هر دو طرف مناسب باشد می تواند مشکل باشد.

در برخی موارد، تشک های نرم ممکن است طول عمر کمتری نسبت به سفت داشته باشند. همه انواع تشک‌ها در طول زمان نرم‌تر می‌شوند، بنابراین شروع از یک خط پایه از قبل نرم می‌تواند باعث شود که تشک‌ها پس از مدت زمان کوتاه‌تری غیرقابل استفاده شوند، اگرچه هنوز مدل‌های زیادی وجود دارند که دوام عالی دارند، حتی با احساس نرم‌تر.

چگونه آنچه را که برای شما مناسب است انتخاب کنید؟
دو گزینه اصلی که باید در نظر بگیرید این است که آیا به طور کلی از کمردرد رنج می برید یا نه، و اینکه کدام وضعیت خواب را ترجیح می دهید. کسانی که کمردرد ندارند و به پشت یا شکم می‌خوابند احتمالاً تشک سفت‌تری دارند. کسانی که به پهلو می‌خوابند یا کسانی که مشکلات کمر دارند، ممکن است چیزی نرم‌تر را ترجیح دهند - اگرچه در نهایت به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اگر تشک برای تسکین درد در شب کافی نیست، به فهرست ما از رویه‌های تشک که به کاهش کمردرد کمک می‌کنند نگاهی بیاندازید.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد وزن است. یک فرد سنگین‌تر ممکن است تشک سفت را به‌طور فریبنده‌ای نرم بیابد، در حالی که یک فرد سبک‌تر ممکن است حتی از یک تشک نرم‌تر نیز ارزش زیادی دریافت نکند. به طور کلی ساختار متوسط ​​تا سنگین برای تشک سفت‌تر مناسب‌تر است.

عنصر مهم دیگری که نباید نادیده گرفته شود ترجیح شخصی است. صرف نظر از اینکه کدام یک برای نیازهای ستون فقرات شما تخصصی تر است، اگر آن را ناراحت می کنید، بعید است که یک شب راحت روی آن بخوابید. و این هدف اصلی تشک است. به همین دلیل است که توصیه می‌کنم به انتخاب‌های ما برای راحت‌ترین تشک نگاهی بیندازید تا بهترین تشک متناسب با نیاز شما را پیدا کنید.

مهم است که به یاد داشته باشید که انتخاب دقیقاً سیاه و سفید نیست. طیفی از سفتی درون تشک ها وجود دارد. علاوه بر این، می‌توان با داشتن یک تشک سفت از نظر فنربندی، اما رویه‌ای نرم و مخملی سازش کرد.

به طور کلی، آزمایش درست تشک برای انتخاب آگاهانه بسیار مهم است. به سادگی نشستن روی آن در فروشگاه ها بعید است که آن را قطع کند.

خلاصه
هنگام خرید تشک مناسب برای شما فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.
دو عامل اصلی در تصمیم گیری برای تشک شما باید کمردرد و موقعیت خواب انتخابی شما باشد.
همچنین در نظر گرفتن مواردی مانند وزن، اینکه آیا در تخت مشترک هستید یا نه، و ترجیحات شخصی مفید است.
دو نوع تشک در دنیا وجود ندارد و آزمایش صحیح گزینه های مختلف بهترین راه برای تصمیم گیری شخصی است.
Sleepopolis همچنین می تواند کمک کند - ما بررسی های عمیق زیادی در مورد تشک های سفت و نرم برای بررسی شما داریم تا به شما در انتخاب آگاهانه کمک کنیم
.