هنگام جستجوی تشک خواب خود، ممکن است با اصطلاح "تشک فنری" برخورد کرده باشید. اما این کلمه به چه معناست؟ آیا این به فنرهای منفصل، فنرهای سیم پیچ، چیز دیگری یا هر دو اشاره دارد؟

در این قسمت قصد داریم هر گونه سردرگمی پیرامون این اصطلاح را برطرف کنیم و بینش بیشتری در مورد انواع مختلف تشک های فنردار ارائه کنیم، بنابراین می توانید با درک بیشتر به جستجوی خود برای یک تشک خوب ادامه دهید.

سه لایه رایجی که در ساخت  تشک ها به کار می رود، چیست؟

فنر: در تمام تشک های فنری از فنر های متصل و منفصل استفاده می شود. تفاوت سیستم  فنر متصل و منفصل در حالت تعبیه شدن آن ها در تشک است. که در ادامه به تفصیل آن ها را معرفی کرده ام.

اسفنج: اسفنج و فوم از متریال های مهم و جدا نشدنی در ساخت تشک هستند. اسفنج ها در انواع و جنس های گوناگونی موجود، تولید و عرضه می شوند. اسفنج ها با تراکم های مختلف، مموری فوم، فوم لاتکس، اسفنج  های HR، اسفنج های ریباندی که هر کدام خاصیت مخصوص به خود را دارند.

پارچه تشک: پارچه های به کار رفته برای تشک ها در انواع مختلفی وجود دارند، مانند: پارچه های گردبافت برجسته، پارچه های مخملی، پارچه های ژاکارد یا همان پارچه معمولی ها که برای تشک های با کیفیت متوسط ساخته می شوند، پارچه های پنبه ای یک دیگر از نمونه های پارچه به کار رفته بر روی تشک ها می باشد و یا پارچه های ساخته شده از گیاه بامبو و آلوئه ورا هستند.

اجازه دهید با یک تعریف شروع کنیم: تشک فنری چیست؟

تشک فنری، تشکی است که از فنرهای داخلی تشکیل شده است که در لایه هایی از روکش و تودوزی قرار گرفته اند. این فنرها به گونه ای طراحی شده اند که با توزیع یکنواخت وزن خود در سراسر تشک، حمایت و راحتی را برای خواب فراهم کنند.

انواع تشک فنری

تشک های فنر منفصل درجه ی حمایتی بالاتری از فنر متصل نسبت به ستون فقرات و کمر دارند. همین امر باعث می شود که ارتعاشات تشک در سطح تشک پراکنده نشود و در ضمن در تشک های فنر منفصل دو نفره حرکات یک شخص، موجب آزار دیگری نمی شود. همچنین تشک فنر منفصل اختلاف وزن را در تشک های دونفره کنترل می کند و مانع غلتیدن شخص سبک وزن به سمت شخص سنگین وزن می شود. اکنون که تعریف تشک فنری را فهمیدیم، بیایید انواع مختلف تشک های فنری را بررسی کنیم.

تشک های فنر متصل یا بانل

فنر به کار رفته در این تشک ها که به صورت مارپیچ در سرتاسر تشک به کار رفته اند باید فنریت مناسب داشته باشند به این معنی که هر چه قدر فنریت یک تشک کمتر باشد یعنی آن تشک سفت تر است. این تشک از کمر و ستون فقرات حمایت می کند. تشک های فنری با فنر متصل جزو تشک های سبک به حساب می آیند و جابجایی آن ها آسان است اما این تشک ها به علت کم بودن ضخامتشان، با گذشت زمان دچار گود شدگی در وسط می‌شوند که برای کمر مضر است.

تشک‌های فنر متصل اغلب به عنوان بهترین گزینه برای کسانی که به دنبال قیمت مناسب هستند به بازار عرضه می‌شوند، پشتیبانی عالی را ارائه می‌دهند. به بیان صریح، تشک های فنر متصل از لحاظ راحتی نسبت به فنر منفصل ها، پایین تر هستند. دلیل اصلی عدم محبوبیت آن ها در دنیای تشک سازی به دلیل ساخت آن هاست. فنر مارپیچ از یک رزوه فلزی پیوسته استفاده می کند که به صورت حلقه حلقه شده است تا یک فنر بزرگ را ایجاد کند. سپس سیم پیچ ها به هم بافته می شوند تا فرم را تشکیل دهند که این پایه تشک را تشکیل می دهد و به عنوان یک فنر بزرگ عمل می کند. این می تواند باعث انتقال وزن شود، بنابراین وقتی یک شخص خوابیده حرکت می کند، کل تشک نیز حرکت می کند این مساله یک کابوس برای زوج ها است!

فنرهای مارپیچ معمولاً به اندازه سایر فنرها پشتیبانی نمی کنند و این ویژگی ها می تواند منجر به تجربه خواب ناپایدار شود. در نتیجه، ممکن است متوجه شوید که خسته از خواب بیدار می شوید. در نوع دو نفره این تشک ها، اختلاف وزن باعث غلتیدن نفر سبک وزن به سمت شخص سنگین وزن می‌شود و همچنین لرزش ناشی از جابجایی افراد می تواند باعث اختلال در خواب شود. شایان ذکر است که فنرهای متصل گاهی اوقات به عنوان فنر قفسی، فنر متصل به هم، فنر بونل یا فنر ارتوپدی شناخته می شوند. بنابراین، اگر به هر یک از این اصطلاحات برخورد کردید، همگی یک مفهوم را می رساند.

تشک های فنر منفصل یا پاکتی

تشک های فنری منفصل بهترین انتخاب در بازار هستند. بهترین تشک های بازار با فنرهای منفصل طراحی شده اند. تشک های فنر منفصل در سه دسته کلی تقسیم می شوند.

  • فنر منفصل ساده

تشک های فنری منفصل از بسیاری از فنرهای مجزا استفاده می کنند که در مواد مصنوعی یا کالیکو قرار گرفته اند. بر خلاف مدل های مارپیچ، هر فنر پاکتی به طور مستقل کار می کند، به این معنی که وقتی یکی از اشخاص حرکت می کند، فنرهای دیگر همه از آن پیروی نمی کنند! این واکنش پیشرفته از فنرهای پاکتی است که به تشک اجازه می دهد تا بر اساس شکل بدن، وضعیت خوابیدن و حرکات شبانه فرد، "تنظیمات میکرو" را انجام دهد. توانایی انطباق با نیازهای فردی یک شخص خوابیده باعث تجربه خواب بسیار راحت تری می شود. همچنین این نوع فنر می‌تواند متناسب با وزن بدن شما طراحی شود و از لبه ها پشتیبانی می‌کند. تفاوت اصلی بین فنرهای منفصل و سایر تشک های فنری، در تعداد فنرها نهفته است، تعداد کل فنرها در تشک های فنر منفصل از حداقل 600 فنر تا حداکثر 2000 فنر است. این تفاوتی باورنکردنی در سطح راحتی و حمایتی که هنگام خواب دریافت می کنید ایجاد می کند.

  • تشک های میکرو فنری

فنرهای میکرو در واقع نوعی فنر پاکتی هستند و گاهی اوقات به آن ها فنرهای پاکتی با تراکم بالا نیز گفته می شود. در جایی که تشک های فنر پاکتی استاندارد معمولاً دارای حداکثر 2000 فنر هستند، تشک های میکرو فنر و تراکم بالا می توانند تا 10000 فنر داشته باشند!

هنگام دراز کشیدن روی تشک، تنظیمات میکرو در تشک فشار وارد می کند. (به دلیل فشرده شدن سریع فنرها)، بنابراین راحتی پیشرفته تر و پیشرونده ای را ارائه می دهد. با این حال، افزایش تعداد فنرها به این تعداد بالا لزوماً به معنای افزایش راحتی و کیفیت نیست. در واقع یکی از رایج ترین مسائل مرتبط با تشک های میکرو فنر، خرابی فنر است! این فنرها به دلیل اندازه جمع و جور و سیم پیچ محکم خود، در هنگام تحت فشار قرار گرفتن در معرض شکست سریع تر هستند. در برخی موارد، فنرهای میکرو به دلیل حرکت بین لایه‌های فنر که روی هم قرار گرفته اند، واقعاً می توانند باعث لرزش تخت شوند.

  • تشک های فنری فوم کپسول دار

بر خلاف تشک های فنری پاکتی معمولی که از یک نوار محیطی فلزی برای پشتیبانی استفاده می کنند، در این تشک ها از فوم استفاده می کنند.

این نوع تشک فنری دارای چند مزیت است. از آنجایی که فنرها در پاکت های پارچه ای خود قرار می گیرند، هر فنر می تواند به طور مستقل حرکت کند و به نقاط فشار فردی پاسخ دهد و پشتیبانی شخصی برای فرد خوابیده روی تشک فراهم کند. آن ها از لبه های تشک به خوبی پشتیبانی می کنند، زیرا محفظه فوم یک محیط جامد با چگالی بالا در اطراف فنرها ایجاد می کند.

بهترین تشک فنری چیست؟

همانطور که بحث کردیم، تشک‌های فنری مختلفی برای انتخاب وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند که ادعا می‌کنند تجربه خواب بهتری را ارائه می‌دهند. با این حال، تشک فنر پاکتی از نظر ما یک برنده آشکار است.

داشن تشک فنر منفصل یک سرمایه گذاری عالی برای کسانی است که واقعاً برای راحتی و آرامششان ارزش قائل هستند. این تشک ها با فنرهای مجزا که به طور مستقل حرکت می کنند تا پشتیبانی هدفمند را فراهم کنند، برای همه نوع خواب ها مثل: (خواب های به شکم، پهلو و پشت) ایده آل هستند. علاوه بر این، آن ها به خوبی تهویه می شوند و انتقال حرکت را کاهش می دهند و آن ها را به گزینه ای عالی برای زوج ها تبدیل می کنند.

به طور کلی، ترکیب راحتی، پشتیبانی و دوام، تشک‌های فنری جیبی را به بهترین نوع تشک فنری تبدیل می کند و در صورت انتخاب مناسب ترین تشک، کیفیت خواب عالی را تضمین خواهید کرد!

مزایای تشک فنری جیبی چیست؟

ما ثابت کردیم که تشک های فنردار پاکتی بسیار برتر از هر تشک دیگری است. بنابراین بیایید نگاهی به مزایای کلی تشک های فنر منفصل نسبت به هر نوع تشک دیگری بیندازیم.

  • کاهش نقاط فشار

فنرهای پاکتی مجزا می توانند به راحتی با شکل و وزن بدن شما در شب تنظیم شوند. این به توزیع یکنواخت فشار کمک می کند و به نوبه خود می تواند نقاط فشار را که منجر به خواب بهتر در شب می شود از بین ببرد.

  • پشتیبانی از خواب

از آنجایی که فنر پاکتی به طور مستقل کار می کند، این بدان معناست که شما بدون توجه به اینکه چگونه بخوابید، پشتیبانی مناسب دریافت می کنید. این فنرهای به طور مستقل از تمام نواحی بدن پشتیبانی می کنند. امکان ارائه خواب با کیفیت و متناسب با ساختار بدن شما را دارد.

  • پشتیبانی فوق العاده برای خواب های جانبی

خواب به پهلو رایج ترین حالت خواب است و فنرهای جیبی به راحتی این حالت را در خود جای می دهند. فنرهای جیبی به راحتی با شکل و قوس های بدن شما مطابقت دارند، که به پشتیبانی بیشتر کمک می‌کند. مخصوصاً به باسن و شانه های خوابیده به پهلو که بیشترین فشار در آن ها احساس می شود.

  • غلت زدن راحت و حرکت

از آنجایی که هر فنر به طور مستقل کار می کند، هر شخص به هنگام غلت زدن، تکان و استرسی به شخص دیگر وارد نمی کند( تگر از یک تشک دونفره استفاده می کنید و زوج هستید). بنابراین اگر یک نفر در شب حرکت می کند، مزاحم شخص خوابیده نمی شود.

  • پشتیبانی کاملا قابل تنظیم تشک

تشک های فنری پاکتی دارای تنش ها، سفتی- نرمی و اندازه های مختلف هستند، بنابراین می توان آن ها را به طور کامل با نیازهای شخصی و ترجیحات فردی خود تنظیم کنید.

  • سطح سفتی قابل تنظیم

تعداد فنرهای پاکتی و سیم سنج یا همان ضخامت قابل تنظیم است. این بدان معناست که شما می توانید تنش دقیق را بر اساس وزن بدن خود انتخاب کنید، نه اینکه در عمق زیاد فرو بروید یا متوجه شوید که تکیه گاه تشک سفت و سخت است و اصلا حرکت نمی کند.

اگر به دنبال تشک مناسب برای خود هستید، ما با بهترین تولیدکننده های ایرانی و خارجی همکاری کرده ایم. می توانید سری تشک های رویال، خوشخواب، ویستر، دریم لند و پیرکاردین ما را مشاهده کنید، زیرا همه این ها با فنرهای پاکتی با قیمت های متفاوت با بهترین متریال ها ساخته شده‌اند.

از طرف دیگر، اگر کاملاً آماده خرید نیستید و به سادگی می خواهید در مورد تشک های فنر پاکتی تحقیق کنید، نگاهی به انواع تشک های فنری ما بیندازید و دسته بندی آن ها را مطالعه کنید.

اگر هنوز سؤالی دارید، می توانید با تیم پشتیبانی خوشین با شماره های داخل سایت تماس بگیرید یا برای ما از طریق واتساپ پیام ارسال کنید و ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم تشک فنری ایده آل خود را انتخاب کنید.