خرید تشک می تواند استرس زا باشد. به هر حال، تشک ها خرید بزرگی هستند، اما در عین حال کم و بیش شبیه به هم هستند. بدون اینکه بدانید داخل این مستطیل های بزرگ و مرموز چیست، مجبورید حرف فروشنده را قبول کنید.

در این راهنمای جامع خرید تشک، مزایا و معایب انواع مختلف تشک و همچنین طیف وسیعی از ویژگی ها و مشخصات تشک را بررسی خواهیم کرد. ما همچنین نکات خرید تشک را همراه با نتایج نظرسنجی اختصاصی به اشتراک خواهیم گذاشت، جایی که از ده ها هزار عضو در مورد تجربیات آنها با برخی از محبوب ترین مارک های تشک و فروشگاه های تشک سؤال کرده ایم. 

اگر می‌دانید از قبل به دنبال چه چیزی هستید، خوشین می‌تواند به شما کمک کند تا تشک مناسب را بر اساس ترجیحات خود، از حالت سفتی گرفته تا وضعیت خواب، انتخاب کنید. برای جزئیات بیشتر، انتخاب های ما از بهترین تشک ها و رتبه بندی تشک های جامع ما را بررسی کنید.

انواع تشک

اگرچه صدها تشک مختلف موجود است، اما اکثر آنها در یکی از سه دسته اصلی قرار می گیرند: فنر داخلی (یا فنر)، فوم و هیبرید. در اینجا یک نمای کلی از هر نوع آورده شده است:

  • تشک های فنری داخلی

همانطور که از نام آن پیداست، تشک فنر داخلی از سیستمی از فنرهای فلزی متصل یا سیم پیچ برای تحمل وزن بدن شما استفاده می کند. یک لایه رویی از روکش نرم با روکش پارچه (معروف به لایه راحتی) بدون احساس غرق شدن کف حافظه، بالشتک و کانتور را فراهم می کند. به طور کلی، یک تشک فنر داخلی با کیفیت پشتیبانی از لبه‌ها را ارائه می‌دهد، نسبت به همتایان تمام فوم خود تنفس پذیرتر (و در نتیجه خنک‌تر) است و در طیف وسیعی از سطوح سفتی قرار می‌گیرد تا انواع ترجیحات را در خود جای دهد.

  • تشک های فومی

تشک فوم دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: تشکی که با لایه هایی از فوم ساخته شده است (مموری فوم، پلی فوم، فوم لاتکس یا ترکیبی)، که هر کدام می توانند چگالی های متفاوتی با سطوح مختلف پشتیبانی، بالشتک و دوام داشته باشند. از آنجایی که تشک های تمام فوم تمایل دارند به بدن شما قالب بزنند، آنها به حفظ ستون فقرات شما در تراز مناسب در هنگام خواب کمک می کنند و اگر مستعد کمردرد هستید، انتخاب خوبی هستند. این نوع تشک عایق حرکتی خوبی نیز ارائه می‌کند، به این معنی که احتمال بیدار شدن افرادی که سبک می‌خوابند توسط شریکی که در شب جابجا می‌شود، کمتر از زمانی است که روی فنر داخلی می‌خوابند، بیدار می‌شوند.

  • تشک های هیبریدی

تشک های هیبریدی که با نسبت های مختلف سیم پیچ و فوم ساخته شده اند، بسته به برند و مدل، حس های بسیار متفاوتی دارند. به طور کلی، سیم‌پیچ‌های فلزی هیبریدی تعادل خوبی بین جهش و پشتیبانی کاهش فشار برقرار می‌کنند، در حالی که لایه‌های فوم راحتی و بالش را بدون احساس فرورفتگی ایجاد می‌کنند. از آنجایی که تشک های هیبریدی به کاهش برخی از معایب تخت های معمولی تمام فوم و فنر داخلی کمک می کنند، اگر در تصمیم گیری بین این دو مشکل دارید، اغلب سازش خوبی هستند.

نحوه انتخاب تشک

از نظر فنی، تشک فقط هر نوع پوشش پارچه‌ای مسطح است که با موادی پر شده است که هنگام دراز کشیدن باعث می‌شود. قدیمی‌ترین تشک شناخته شده با لایه‌هایی از گیاهان علف‌دار و برگ‌دار پر شده بود و روی آن‌ها از برگ‌های معطر برای دفع آفات پوشانده می‌شد. اگرچه تشک های امروزی پرکننده های پیچیده تری دارند، اما از همان مفهوم لایه بندی پیروی می کنند.

انواع مختلف تشک ها همگی دارای نقاط قوت و ضعف هستند، بنابراین تحت تاثیر شیک بودن، آنچه در تبلیغات می بینید یا حتی قیمت آن قرار نگیرید. ملاحظات اولیه شما باید راحتی باشد.

راجر ماگوویتز که بیش از 35 سال است که صاحب فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی تشک‌های مختلف بوده، هشدار می‌دهد: «اگر وقتی برای اولین بار آن را امتحان می‌کنید، راحت نیستید، احتمالاً نباید آن را دریافت کنید، حتی اگر فکر می‌کنید ممکن است در نهایت وارد آن شوید. و اکنون معاون اجرایی فناوری های سفارشی است. همانطور که او به ما گفت، بهتر است یکی را بخرید که شما را وادار کند بلافاصله بگویید: "وای، این احساس خوبی دارد!"

گفته می‌شود، ممکن است یک ماه یا بیشتر خوابیدن روی تشک طول بکشد تا بفهمید که آیا برای درازمدت واقعاً برای شما راحت است یا خیر. سانتوش توماس، مدیر پزشکی مرکز سلامت ستون فقرات کلینیک کلیولند، گفت: «باید کمی زمان با کیفیت را برای ارزیابی آن صرف کنید. او معتقد است که باید بر یک دوره آزمایشی بدون جریمه پافشاری کنید، حتی اگر فروشگاه از شما بخواهد که پوشش پلاستیکی را روی آن نگه دارید.

سوالاتی که باید هنگام انتخاب تشک بپرسید

خواه از فروشگاهی خرید می‌کنید یا تشکی را که آنلاین خریده‌اید امتحان می‌کنید، با پرسیدن سؤال‌های زیر، راحتی را ارزیابی کنید. (اگر به همه آنها پاسخ «بله» بدهید، به احتمال زیاد تشکی که روی آن می‌خوابید، در واقع راحت است.)

آیا شما را به اندازه کافی خنک یا گرم نگه می دارد؟
اگر گرم می‌خوابید، احتمالاً باید از تشک‌های فوم دار که به خاطر به دام انداختن گرما بدنام هستند، اجتناب کنید. تشک های فنر داخلی بیشتر تنفس می کنند زیرا گرمای بدن از سطح از طریق فضاهای سیم پیچ ها حرکت می کند و به اتاق پراکنده می شود. اگر اهل خواب گرم هستید اما احساس فوم را ترجیح می دهید، به دنبال فوم هیبرید یا فنرهای داخلی با روکش فوم باشید. بسیاری از تشک های فوم موادی را ارائه می کنند که به گونه ای طراحی شده اند که سطوح مختلف انتقال حرارت را امکان پذیر می کنند، مانند فوم با کانال های هوا یا تزریق ژل، مس یا گرافیت. اما توجه داشته باشید که آنها معمولاً هزینه بیشتری دارند و برای همه کار نمی کنند و تأثیرات آنها می تواند حداقل باشد. تشک های ساخته شده از لاتکس نسبت به تشک های ساخته شده از مموری فوم خنک تر می شوند و احساس فنری بیشتری دارند.

آیا لبه تشک برای شما به اندازه کافی محکم است؟
اگر دوست دارید روی لبه تخت خود بنشینید، احتمالاً تشکی با پشتیبانی از لبه های اختصاصی می خواهید. تشک های فنر داخلی معمولاً با پوشش فوم با چگالی بالا یا سیم پیچ های سفت تر در اطراف ساخته می شوند. حتی اگر برخی از افراد ممکن است احساس محفظه فوم را ترجیح دهند، ممکن است با گذشت زمان کمی نرم شود. اگر زیاد کنار تخت خود می نشینید، ممکن است بخواهید تشکی را در نظر بگیرید که از سیم پیچ های سفت تری در اطراف لبه خود استفاده می کند، که احتمالا دوام بیشتری خواهد داشت. تکیه گاه لبه در هیبریدهای فوم رو به جلو و تشک های فوم معمولاً به چگالی فوم در لایه های نگهدارنده بستگی دارد.

خطرات بالقوه برای بدن چیست؟
همه انواع تشک ها مستعد تاثیرگذاری روی بدن هستند (نقاط در نقاطی که به طور معمول روی آنها می خوابید). برای تشک های فوم و هیبریدی، هر چه فوم ارزان تر و چگال تر باشد و وزن شما بیشتر باشد، خطر فرورفتگی در طول زمان بیشتر می شود. برای تشک‌های فنری داخلی، هرچه بالش یا رویه یورو ضخیم‌تر باشد، آسیب‌پذیری اثر بیشتر است. اگر می‌خواهید تشکی خوش‌خواب داشته باشید، اجتناب کامل از فرورفتگی‌های بدن دشوار است، اما می‌توانید با چرخاندن تشک حداقل هر شش ماه یکبار و تغییر محل خواب روی آن، تأثیر آن را به حداقل برسانید. لحاف در بالای تشک کمک می کند تا فرورفتگی ها کمتر به چشم بیایند، و کلاف های فولادی موجود در تشک های فنر داخلی نیز پشتیبانی بیشتری را برای جلوگیری از افتادگی ارائه می دهند، حتی اگر تاثیرات بدن در طول زمان اتفاق بیفتد. سازندگان تشک به ما گفته اند که لحاف کردن از طریق پلی فوم های متراکم سخت است (بیشترهایی که دیدیم در محدوده 1.7 پوند بر فوت مکعب بودند
).

استحکام تشک
استحکام تشک یکی از اولین مواردی است که هنگام خرید تشک به آن توجه می کنید، زیرا به میزان قابل توجهی بر احساس راحتی و حمایت تشک برای شما تأثیر می گذارد. جدای از ترجیحات شخصی، سفت بودن تشک باید با نوع بدن و وضعیت خواب شما مطابقت داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که از حمایت و راحتی مناسب برای یک خواب خوب شبانه برخوردار هستید.

  • کسانی که به کمر میخوابند

برای افرادی که به پشت می‌خوابند، یک تشک با سفت تا سفت باید ترکیب خوبی از حمایت و کانتورینگ را ارائه دهد. این سطح سفتی تشک باید برای حفظ تراز ستون فقرات کافی باشد و در عین حال بالشتک مناسبی را برای قسمت پایین کمر ارائه دهد تا از فرورفتگی بیش از حد که می‌تواند منجر به کمردرد شود، جلوگیری کند.

خوشبختانه، همه انواع تشک ها می توانند پشت خواب ها را در خود جای دهند. تشک های مموری فوم می توانند به شکل بدن شما درآیند و نقاط فشار رایج را تسکین دهند، در حالی که تشک های لاتکس چیزی شبیه به آن را ارائه می دهند اما با احساسی واکنش پذیرتر. اگر خنک‌سازی را در اولویت قرار می‌دهید، تشک‌های هیبریدی باید سطح مشابهی از پشتیبانی و راحتی را به علاوه قابلیت تنفس کویل‌ها ارائه دهند.

پشت خواب‌های سبک احتمالاً تشک‌های متوسط ​​را ترجیح می‌دهند، در حالی که کمر خواب‌های سنگین‌تر احتمالاً به تشک سفت‌تری برای جلوگیری از فرورفتگی بیش از حد نیاز دارند.

  • کسانی که به پهلو میخوابند

خواب‌های پهلو احتمالاً راحت‌ترین احساس را در هنگام خواب روی یک تشک متوسط ​​تا متوسط ​​نرم خواهند داشت. در این سطوح سفتی، تشک می تواند بالشتک مناسبی را در شانه ها و باسن ایجاد کند - دو نقطه فشار اصلی مورد توجه اکثر خوابندگان کناری. تشک خیلی سفت می تواند باعث ناراحتی و ایجاد مشکلاتی مانند درد شانه یا لگن شود که در نهایت منجر به کیفیت خواب ضعیف می شود. از طرف دیگر، تشک خیلی نرم ممکن است نتواند حمایت لازم را برای پشت ایجاد کند و منجر به انحراف ستون فقرات شود.

به طور کلی، تشک های مموری فوم یا هیبریدی برای اکثر خواباننده های جانبی به خوبی کار می کنند. فوم مموری باعث کاهش فشار عالی می شود در حالی که به منحنی های طبیعی بدن نزدیک می شود، در حالی که تشک های هیبریدی جهش و پشتیبانی از سیم پیچ ها و راحتی فشار را از فوم یا لاتکس در بالا ارائه می دهند.

  • کسانی که به معده میخوابند

معده‌خواب‌ها به تشک‌های سفت‌تری نیاز دارند که بتواند باسن آنها را حمایت کند و از فرورفتن بیش از حد پایین و ایجاد ناهماهنگی ستون فقرات جلوگیری کند. تنه مقدار قابل توجهی وزن بدن را حمل می کند، بنابراین تشکی که خیلی نرم است احتمالا باعث ناراحتی و درد آنها می شود. تشک متوسط ​​تا سفت این کار را انجام می دهد، زیرا می تواند حمایت لازم را برای حفظ ستون فقرات در تراز سالم فراهم کند.

تشک‌های درونی و هیبریدی اغلب انتخاب خوبی برای افراد معده می‌باشند، زیرا پشتیبانی محکمی را ارائه می‌دهند و کمی همخوانی برای راحتی دارند. افرادی که سنگین‌تر می‌خوابند، ممکن است به تشک محکم‌تری برای حمایت مناسب نیاز داشته باشند، در حالی که افراد سبک‌تر ممکن است روی تشک‌هایی با سفت متوسط ​​راحت باشند.

نتیجه
تبریک میگم اکنون که به پایان راهنمای ما رسیده اید، اکنون به دانش لازم برای انتخاب آگاهانه روی تشک جدید خود مجهز شده اید. خرید تشک یک تلاش سخت اما ارزشمند است زیرا تشک شما تاثیر زیادی بر سلامت و کیفیت کلی زندگی شما دارد. چه به صورت آنلاین خرید کنید یا در فروشگاه ، فوم مموری فوم یا لاتکس را ترجیح می دهید، یا نیاز به حس نرم یا سفت دارید، یک تشک عالی در آنجا منتظر شماست – فقط کمی تحقیق می خواهد. موفق باشید
!