در سالیان گذشته مردم برای نشستن و استراحت خود صنایع‌ دستی را می بافتند. این صنایع دستی که از حصیر بافته می‌شدند و بسیار هم زیبا بودند را به عنوان فرش خود استفاده می کردند. اما به مرور زمان و پیشرفت علم در دکوراسیون تمام وسایل قدیمی تبدیل به محصولاتی مدرن و جدید شدند و به وسایلی زیباتر و خاص‌تر تبدیل می‌شدند. محصولی که امروز در موردش صحبت می کنیم و در هر خانه ای یافت می شود و پر استفاده است و در هیچ خانه ای مشاهده نمی‌کنید که این وسیله را نداشته باشند و به خصوصیاتش می‌پردازیم. این دکور بسیار زیبا فرش نام دارد. فرش ها در ایران قدمت و نقش های بسیاری دارند. فرش هایی که در ایران هستند و اکثر سنتی هستند و بیشتر آنها دست بافت می باشند که در جهان طرفداران زیادی نیز دارند زیرا هم با کیفیت هستند و هم زیبایشان با تمام فرش های دنیا متفاوت است اما فرش های دیگری نیز امروزه در بازار پیدا می‌شوند که مردم برای منزل خود استفاده می‌کنند. این نوع فرش ها به فرش فانتزی معروف هستند فرش های فانتزی را بیشتر برای تزئین و زیبایی خانه استفاده می کنند. فرش های فانتزی طرح های بسیاری دارند و بافت نرمی دارند. این نوع فرش ها در اتاق ها یا در پذیرایی در میان مبل ها بیشتر دیده می شوند. فرش های فانتزی برای هر نوع سن و سبکی مناسب است و برای افراد با سلایق متفاوت طراحی شده است. فرش های فانتزی سنگین و پر حجم نیستند و به دلیل سبک بودن به راحتی جا به جا می شوند فرش های فانتزی را برای هر نوع دکوراسیونی که سبک مدرن و کلاسیک یا هر نوع سبک دیگری داشته باشند میتوان به کار برد. اما خرید این فرش های زیبا خصوصیاتی دارد که هنگام خرید باید رعایت کنید حال به چند خصوصیت اشاره می کنیم.

ابعاد

در سال های گذشته فرش ها بیشتر در ابعادی ۶ یا ۹ و یا ۱۲ متر بودند. اما خوشبختانه امروزه فرش های فانتزی متفاوت بنا به درخواست مشتری را میتوان یافت. یعنی شما می توانید محل قرارگیری فرش را انتخاب کرده و سپس بعد از اندازه گیری مکان خود طرح فرش مورد نظر را همراه با ابعاد متناسب و دلخواه خود را سفارش دهید. ابعاد فرش به محل قرارگیری و اندازه آن نیز بستگی دارد سعی کنید از وسایل زیاد برای شلوغ کردن خانه استفاده نکنید بلکه مثلاً با داشتن یک فرش زیبا و فانتزی برای تزئین دکوراسیون خود از دیگر وسایل تکراری مانند چند فرش دیگر در کنار این فرش جلوگیری کنید. زیرا وقتی از یک وسیله چند عدد در خانه وجود داشته باشد زیبایی اش را از دست داده و دیگر کاربرد اصلی اش به چشم نمی‌آید. همیشه سعی کنید از هرگونه وسیله یا دکور خود فقط یک عدد داشته باشید تا جذابیت آن دکور بیشتر از قبل شود و همیشه چشمگیر به نظر بیاید. اگر برای پذیرایی و اتاق نشیمن از فرش فانتزی استفاده می‌کنید فرشی را انتخاب کنید که فقط فضای وسط مبل را کمی پر کند هرگز فرشی را که بزرگتر است و تا لبه های مبل ها و یا حتی کف مبل ها می رود را استفاده نکنید ولی اگر فضای شما و سبک منزل شما سبک سنتی بهتر است از فرشی که ابعادی بزرگ داشته باشد و تمام نقاط را در بر بگیرد استفاده شود. اما در فضای کلاسیک یا مدرن بهتر است ابعاد فرش کم باشد تا مبل ها کنار بروند و فرش خودنمایی کند اما اگر برای اتاق فرزندتان فرش فانتزی را انتخاب می کنید متناسب با سن فرزندتان طرح مورد نظر و ابعاد آن را تهیه کنید. کودکان به دلیل این که فعالیت زیادی دارند ممکن است بر اثر زمین خوردن آسیب ببیند و فرش برای اتاق کودکان ضروری می باشد زیرا اگر هم زمین بخورد به دلیل وجود فرش بدنش آسیب نخواهد دید و همین اینکه بر اثر بازیگوشی ممکن است همیشه روی تختخواب نباشد و بعضی وقت ها انقدر خسته باشند که روی فرش بخوابند اگر فرش جنس نرمی داشته باشد خوابی راحت برای او رقم خواهد خورد. پس بهتر است فرش با ابعادی بزرگی را برای اتاق کودکتان انتخاب کنید که بیشتر نقاط اتاق را در بر بگیرد تا دیگر نگران آسیب رسیدن به فرزندتان نباشید.

جنس

 شما می‌توانید با یک سرچ ساده به سادگی از اطلاعات تمام فرش ها و قابلیت های آن ها مطلع شوید تا انتخابتان را با اطلاعاتی که دارید درست باشد زیرا بعضی از فرش ها ممکن است از جنسی مرغوب نباشند نه تنها از جنسی زبر باشند و شما را اذیت کنند و حتی ممکن است با یک حرکت ساده فرش پاره شود یا کثیف شود که اگر کثیف شود شما هر بار مجبور به شستن آن می‌شوید و بسیار آزاردهنده خواهد بود. اما بعضی از فرش های فانتزی نیز به دلیل جنس خوب و با کیفیتی که دارند تنها به یک حرکت و با استفاده از پودر یا مایع نانو برای شستشو می توانید به راحتی فرش را تمیز کنید. شما قبل از خریداری فرش خود ابتدا در مورد جنس آن سوال بپرسید که بعد از خریدن پشیمان نشوید و مدت طولانی و با دوامی برای شما باقی بماند و بتوانید از آن استفاده کنید. جنس های فرش های فانتزی با یکدیگر فرق دارند چند نمونه را معرفی می‌کنیم.

فرش فانتزی شگی این نوع فرش که اسم عجیبی هم دارد به دلیل شکل متفاوت و نرم خود بسیار خاص است. این نوع فرش پرزهای بلند دارد و در میان خانواده‌های سلطنتی بیشتر به چشم می‌خورد و امروزه نیز بسیاری از افراد دیگر هم استفاده می کنند و ماندگاری آن ها هم زیاد است.

فرش فانتزی شنل این فرش ها که نام دیگری به نام فرش های بلژیکی نیز دارند. این نوع فرش بافتی نرم و اما با پرز های بسیار کوتاهی که دارد برعکس فرش های شگی است.

فرش فانتزی گبه این نوع فرش نام دیگری نیز دارد به نام قالیچه خرسک نیز شناخته شده است که با الیافی پلی پروپلین تهیه شده البته انواع دیگرش نیز در بازار موجود هستند ولی این دو نمونه را برای شما مثال زدیم تا فرش مناسب را خریداری کنید.

نکته اگر کفپوش خانه شما سرامیک است بهتر است از یک لایه ی لاتکس در زیر فرش استفاده کنید تا لیز نشود و تکان نخورد و برای شما دردسری ایجاد نکند. لایه ی لاتکس به دلیل اینکه لایه ای محافظ است و قابلیت این را دارد که به فرش بچسبد و از لیز خوردن فرش جلوگیری کند در اکثر خانه ها کاربرد دارد.

پادری خیلی از افراد شاید به اینکه پادری یک فرش فانتزی کوچک است اعتقادی نداشته باشند. ولی پادری یک فرش فانتزی محسوب می شود که هم زیباست و انواع اشکال مختلف دارد و هم اندازه و ابعاد کوچکی دارد و می توان برای کنار تخت یا کنار در ورودی یا هر جای دیگری که دوست داشتید از این فرش پرکاربرد و نقلی استفاده کنید.

طرح و رنگ اگر کمی حقیق کنید به راحتی قابل مشاهده است که فرش فانتزی مخصوص شما کدام است به دلیل اینکه فرش های فانتزی متنوع هستند و با طرح و رنگ های گوناگون وجود دارند انتخاب بسیار سخت است ولی بهتر است با مشاورین سایت خوابشاپ صحبت کنید و خصوصیات طرح و ابعاد فرش مورد نظر خود را بگویید و هم اینکه حتماً محل قرار گیری فرش را اطلاع دهید تا بهترین انتخاب را برای شما داشته باشند تا شما دکوراسیونی زیبا را به دست آورید و هر کسی را مجذوب خود کنید.